
PSZICHOLÓGIAI KONZULTÁCIÓ
Ádám Fanni tanácsadó szakpszichológus weboldala
Sématerápia
A sématerápia az 1990-es években került kidolgozásra az Egyesült Államokban Jeffrey Young és munkatársai által. Ez a terápiás módszer több terápiás irányzat eszközeit és szemlélet integrálja, így kognitív viselkedésterápiás eszközöket és pszichodinamikus elemeket egyaránt tartalmaz.
Habár napjainkban elsősorban személyiségzavarok kezelése miatt lett népszerű terápiás módszer, diagnózissal nem rendelkező személyek is rendkívül sokat tudnak profitálni alapvető érzelmi szükségleteik megismerése, tudatosítása és azok feltöltése által.
Egy átlagos sémakonzultációs folyamat hossza: 25 ülés
Jelenleg sémakonzultáns cím megszerzésére készülök, sématerápiás munkámat rendszeres módszertani szupervízió mellett végzem.
A személyközpontú tanácsadás a kliens fejlődési potenciáljának helyreállítását állítja teljes mértékben a figyelem középpontjába. Ez egy olyan segítő kapcsolatban tud megvalósulni, amelyet az empátia, a segítő hitelessége és a kliensének feltételi nélküli elfogadása jellemez.
Habár sokáig a nondirektivitáson volt a hangsúly a személyközpontú folyamatokban, ma már sokkal jellemzőbb a segítő proaktív, dinamikusabb jelenléte a személyközpontú tanácsadás és terápia során.
Egy személyközpontú tanácsadási folyamat jellemzően nyitott végű, a kliens szükségletei és szakmai szempontok határozzák meg a folyamat hosszát.
Személyközpontú tanácsadás
Autogén
tréning
Az autogén tréning egy passzív relaxációra épülő relaxációs módszertan, amely azt jelenti, hogy befogadó, elfogadó figyelemre alapozva (akaratlagos izommunka nélkül, ellentétben a progresszív izomrelaxációval) próbáljuk testi, lelki és szellemi egyensúlyunkat helyreállítani.
Az autogén tréning fontos szemléleti elemei az önirányítottság, önvezetés, önmagából eredés fogalmai (az „auto” szóelem erre utal), valamint a kíváncsi, érdeklődő, ítélkezésmentés odafordulás érzéseink és testi érzeteink irányába.
Empirikus bizonyítékok támasztják alá, hogy az autogén tréning elsajátítása és rendszer gyakorlása által többek között:
- javul az általános stresszkezelés
- csökken a szorongás mértéke
- csökken a szorongás okozta és/vagy vele társult pszichoszomatikus tünetek gyakorisága, intenzitása
- kedvező sejtbiológiai folyamatokat felerősít,
- krónikus fájdalmakkal való együttélés is könnyebbé válik.
Az autogén tréning elsajátítása: 12 alkalom
Krízisnek nevezzük azt a hirtelen és váratlanul bekövetkező eseményt, amely a személy aktuális megküzdési kapacitását meghaladja. A krízisbe került személy biztonságának megteremtésében, megküzdési képességének helyreállításában egy rövid krízistanácsadási folyamat nagy segítséget tud jelenteni.
Jellemző ülés szám: 3-6 alkalom